OstatnéSvet

5 zaujímavosti o tlači, ktoré vás prekvapia

Asi si všetci pamätáme, ako nás v škole učili o vynájdení kníhtlače. Vraveli nám, o aký prevratný objav išlo a čo všetko so sebou tlač priniesla. V dnešnej dobe však nejde len o tlač kníh, ktoré mnísi zvykli prepisovať ručne. Je to aj tlač letákov, vizitiek a tlač pozvánok, ktoré sú už pre nás úplnou samozrejmosťou. V tomto článku si povieme  5 zaujímavosti o tlači, ktoré vám rozšíria obzory a možno vás aj poriadne vyvedú z omylu. 

  1. Ľudská krv je lacnejšia ako atrament

Znie to bizarne, ale je pravdou, že atrament patrí medzi najdrahšie kvapaliny na svete. Je dokonca drahší než ropa alebo raketové palivo. Verili by ste, že za jeden galón (takmer 4 litre) atramentu zaplatíte vyše 700 eur? 

  1. Hulkova zelená pokožka bola pôvodne len chyba tlače

Stan Lee, ktorý je autorom mnohých komiksových hrdinov, vrátane Hulka, pôvodne vôbec nezamýšľal sfarbiť túto postavu do zelena. Predstavoval si ho skôr sivého, aby zvýraznil, aké monštrum predstavuje. Keď však nastali problémy s tlačou sivej farby, Stan Lee usúdil, že zelená bude predsa len lepšia možnosť. No a my si ho už iného ani predstaviť nevieme:)

  1. Atrament? Radšej naplňme tlačiareň kávou

Nielenže atrament patrí medzi drahú komoditu, ide aj o veľkú záťaž na životné prostredie. Práve preto sa ekologická tlačiareň RITI namiesto atramentu plní čajom alebo kávou. Zaujímavé, čo tí ľudia nevymyslia, no nie? 

  1. NASA, 3D tlačiarne, budovy na mesiaci

Vládna agentúra NASA pracuje na zapojení 3D tlačiarni pri výstavbe na mesiaci. Znie to abstraktne, no v budúcnosti, by to mohlo priniesť prekvapivé výsledky.

  1. Najmenšia kniha na svete

V Guinessovej knihe rekordov nájdeme rôzne zaujímavé veci a jednou z nich je aj svetovo najmenšia kniha na svete. Verte či nie, ide o knihu Tenny Ted from Turnip Town, ktorá má veľkosť  0.07mm x 0.10mm. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *