OstatnéSlovensko

Vyleštite si domácnosť po zime

Viete, čo je to umývací stôl? A slovné spojenie “náčiňová handra” ste už počuli? Že nie? Poďme sa pozrieť do prehistórie modernej kuchyne a pozrime sa, čo to vlastne bolo a čo bola kombinácia umývacieho stola a náčiňovej handry.

Starší si možno spomenú, akým spôsobom sa umýval riad za prvej republiky a na mnohých miestach ešte dlho do obdobia socializmu. Na umývanie riadu sa používal umývací stôl (čo bol špeciálny druh “komody” z ktorej sa vysunuli na stojane upevnené dva veľké plechové lavóry. Do nich sa naliala horúca voda (zohrievala sa na sporáku – teplá voda z kohútika nebola zďaleka všade samozrejmosťou). A potom sa riady umývali – v jednom lavóre sa umyli od nečistôt, v druhom oplachovali. Nevyhnutnosťou bola tzv. “náčiňová handra”. Nevábne vyzerajúci kus handry, ktorá sa používala na umývanie.

Myslím, že nikto, kto je zvyknutý na dnešné doslova sterilné umývanie pomocou hubky na riad (nehovoriac už o umývačke), sa k tomuto reliktu, ktorý sa už nepoužíva azda ani na chalupách vysoko na lazoch, nebude vracať.

Najmä, ak sú dnešné hubky na riad doslova divom techniky. A pre ekologicky cítiacich, ktorí argumentujú ekologickosťou náčiňovej handry, máme dobrú správu. Hubky sa nevyrábajú len z umelých nerozložiteľných plastových látok, ale napríklad aj z viskózy. A to je biologicky rozložiteľný materiál. A poslúži rovnako dobre ako hubka z umelej hmoty – čo znamená, že je podstatne účinnejšia ako náčiňová handra. Na hubkách je rovnako dnes štandardom odolná abrazívna vrstva, pomocou ktorej sa rýchlo zbavíme aj odolnej špiny.

Aj handry na podlahu sú dnes technickým zázrakom, hoci, priznajme si – handry na podlahu nie sú práve priekopníkmi technologického pokroku. Aj keď prechod zo zmesi bavlny a ďalších materiálov na mikrovláknové handry sa dá nazvať malou technickou revolúciou.

O to väčšia je “podlahová revolúcia” v oblasti mopov. Mopy sú dnes tak technicky dokonalé, že väčšia miera hygieny sa už hádam ani nedá dosiahnuť. Vody, resp. obsahu nádoby sa už netreba doslova ani dotknúť. A na každý druh podlahy existuje samostatný druh mopu a aj handry na mopy sa dajú nakúpiť už takmer v takých variáciách, že budú ladiť aj s odtieňom podlahy. Stačí si len správne vybrať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *