FinanciePodnikanieSlovensko

Vývoj nezastavíš

Technika sa vyvíja tempom, ktoré nestíhajú sledovať ani profesionáli. A toto konštatovanie neplatí len pre mobilné telefóny, automobily či profesionálne náradie. Rovnako platí to aj pre záhradnú techniku a výrobky pre domácich majstrov. Aký taký prehľad majú okrem výrobcov možno novinári, špecializujúci sa na tú-ktorú oblasť. Ale bežný spotrebiteľ nemá šancu sledovať vývoj.

Napríklad taká vodováha. Kedysi stačil kus ohobľovaného špalku z tvrdého dreva, do ktorého sa osadila libela. V prípade pádu či úderu sa mohla pomocou skrutkovača dostať znova do “váhy”. Samozrejme len v prípade, že sa nerozbila.

Keby starý majster videl stroj, ktorý dnes nazývame vodováha, asi by ho nespoznal. A nemusíme ani hľadieť na vrchol techniky, ktorý je plne digitalizovaný. Taká vodováha po dosiahnutí presnej roviny slušne pípne. Ostatne, to dokáže už aj mobil s príslušnou aplikáciou.
Mobil však zriedka má odolné telo z hliníkového profilu – čo bežne vodováha má. A už vôbec nie je vybavený magnetom na uchytenie – čo je opäť vlastnosť, ktorú má každá lepšia stavebná vodováha. A samozrejmosťou je elektronické nastavovanie vodováhy priamo vo výrobe.

Ešte viac a extrémnejšie sa zmenili kľúče a skrutkovače – samozrejme, dajú sa stále kúpiť očkoploché kľúče či skrutkovače klasických tvarov a renomovaných značiek. Ale to sa dajú aj drevené rebríky a pritom sú už vyslovene okrajovou záležitosťou. Zatiaľ čo u rebríkov sa hlavný materiál zmenil z dreva na hliník, u uťahovačiek je zmena podstatnejšia. Ešte pred piatimi rokmi mal každý profesionálny autoopravár v dielni rozvod stlačeného vzduchu pre pneumatické náradie. Dnes už nemusí. Kapacita a výkon elektrických strojov sú také, že akumulátorová uťahovačka hravo zvládne všetky povinnosti pneumatickej – a netreba ani so sebou všade ťahať hadicu, potkýnať sa o ňu a strachovať sa, či niekde nepoškodí drahocenný lak.

Uťahovačka dnes zvládne pravý aj ľavý chod, nastavenie momentu, a na rozdiel od pneumatickej aj svieti. A v prípade potreby sa dá zbaliť a poslúži trebárs na chate – aj keď tam nie je zdroj prúdu – o stlačenom vzduchu nehovoriac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *